followers 5 popularity
6
following 1

followers  view all

following  view all

Groups
seouzmani is not in any groups

Interests

http://www.ersintezcan.com">SEO uzmanı
SEO Uzmanı | seouzmani

Video Backlink ve SEO

May 21st 2013 at 4:23 AM

Video backlinkin SEO açısından önemini inanılmaz derecede önemlidir, fakat SEO açısından video backlinkin önemini açıklamadan önce SERP hakkında bir açıklama yapmak istiyorum.  Search Engine Result Page kelimesinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Türkçe ‘‘ Arama Motoru Sonuç Sayfası’’ diye adlandırabiliriz. Bu arama motorunda yaptığımız arama sonuçlarında karşımıza çıkan sayfaya SERP denir. SEO’dan farkı ise, SEO aranan kelimeyi sayfanın en üstüne çıkarmak için çapılan çalışmaların toplamıdır. SERP, SEO çalışmalarının önemli bir yapı taşı veya aşamasıdır. Arama motorlarında kendi sayfanızı üst sıralara çıkarmanız için mutalak SERP çalışması yapmalısınız. İşte video backlinkler SEO açısından çok önemli olan SERP çalışmalarınıza direkt etki eder . Bu yüzden video backlink çalışmalarınız diğer çelışmalarda olduğu gibi sabır ve özveriyle yapmalısınız.

Video Backlink çalışmalarandında genel olarak yapılan bazı hatalar var. Bunlar sırasıyla:

  1. Video başlık ve içeriğin site içeriği ve başlığıyla alakalı olmaması
  2. Video için açıklama kısmının boş bırakılması
  3. Video’ya anahtar kelimeler eklenmemesi
  4. Video’nun farklı platformlarda paylaşılmaması
  5. Video’da sesli değil yazılı anlatımın olması
  6. Video’nun salt backlink almak için oluşturulması
  7. Videonun çok uzun olması

Eskiden video hazırlamak çok zordu fakat günümüzde video hazırlamak veya videyu değiştirmek çok daha kolay.

Kendinize ait orjinal ve özgün videoları hazırlayabileceğiniz onlarca program var, bunlardan tavsiye edebileceğim ve kullanımı kolay olan Camtasia Studio’yu tavsiye edebilirim. Bu program sayesinde çektiğiniz videolarda düzeneme yapabilir ayrıca bilgisayarınızda masaüstü görüntüler alarak bir çok konuda eşsiz videolar hazırlayabilirsiniz.

 

Video Backlink kaynakları:

Youtube, video backlink alabileceğiniz en önemli kaynakların başında gelir. 450 milyon kullanıcısının olmasının dışında, Youtube farklı binlerce video,haber,spor v.s sitelerininde beslendiği önemli bir kaynaktır. Bu yüzden sitenizin SEO açısından Youtube’de bir kanalının olması elzemdir.

2008 yılında Rusya ve Gürcistan arasında Güney Osetya sorunu yüzünden meydana gelen savaşın ilk saatleinde Youtube’de savaşla alakalı paylaştığım Rusça bir videonun ertesi gün 320 bin izlenmeye ulaşmasının ardından yaptığım analizde, Rusyanın en önde gelen Вести.Ru gibi onlarca site de kaynak olarak kullanılması Youtube’nin önemini anlamama neden olmuştu.

Hazırlayacağınız videonun bir savaşın sonucunun ne olacağını bilemediğinizi gibi, ne kadar izleneceğini ve hangi sitelerin alıntı yapacağını ve haliyle videoda paylaştığınız site linkinizin nerelere kadar ulaşacağınız tahmin etmeniz mümkün değil. Bu yüzden, insanların işine yarayacak, sitenizin içeriğine uygun, güncel, özgün vieolar hazırlayarak Youtube’deki kanalınızıda yayınlamanız size tahmin edemeyeceğiniz kadar trafiği sitenize yönlendirebilir.

NetFlix 60 milyona yakın kullanıcısıyla, dünyanın önde gelen video sitelerinden gösteriliyor. Video backlink almak için kullanabileceğinizi diğer önemli bir kaynak.

Hulu Kullanıcı sayısı 50 milyon civarında.Daha önce bütün dünyada video izleme imkanı vardı ama kısa bir süre önce site yönetimi aldığı bir kararla şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletelerine video izleme imkanı veriyor. Fakat ilerde tekrar bütün dünyaya açılacağına inanıyorum.

DailyMotion: Türkiye’de bilinen bir site. Videoya link  verebiliyorsunuz, sınırlı karakterde video açıklaması yazabiliyorsunuz. 30 milyona yakın kullancıısı var. Türkiye’de spam yapmaya izin veren bir  web sitesiydi ama yeni arayüzüyle artık buna izin verceğini sanmıyorum.

Metacafe : Ülkemizde yine bilinen bir video paylaşım sitesi ve video backlink kaynağı. 27 milyon civarında üyesi var.

My Space Videos: My Space ülkemizde bilinen diğer bir video platformu, ortalama 25 milyon üyesi var. Video backlink almak için kullanabileceğiniz diğer bir kaynak.

Yahoo Screan : 18 Milyon üye

Vimeo 17 milyona yakın üyesiyle hızlı gelişmekte olan bir video paylaşım platformu. Türkiye’de bir çok webmasterin backlink kaynağı olduğunu biliyorum.

Break Üye sayısı 15 milyon civarında.

TV.com 14 milyona yakın üyesi var.

Veoh 13 milyon üyesi var

Ustream üye sayısı 13 milyon

Justin.TV Üye sayısı 7 milyon

 

Videobash Daha çok komik videoların paylaşıldığı bir platform. Üye sayısı 5.5 mlyon civarında

OVGuide Üye sayısı 4.5 milyon

Vevo üye sayısı 4 milyon civarı. Türkiye’den giriş engellenmiş maalesef

Yukarıda önde gelen 15 video sitesi hakkında kısa bir bilgi verdik. Bu video sitelerinin dışında Türk videositeleride var bunlar sırasıyla,

İzlesene

Vidivodo

Akıllı TV

Timsah

Zaplat

Uzman TV

Bildiğim kadarıyla Uzamn TV için her hangi bir konuda videolar hazırlayıp gönderebiliyorsunuz.

Bazı video sitelerinde vide paylaşma şansınız olmayabilir. Fakat genelde hepsinde kayıt sitesmi var ve mutlaka profil kısmında link paylaşma kısmı oluyor. Video paylaşılmayan sitelerin bu özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Yukarıda en önemlilerini paylaştığımız siteler dahil olmak üzere, elinizde bir kaynak olması açısıdından, 50 video paylaşım sitesini ayrıca bir liste halinde PageRank değerleriyle birlikte paylaşma gereği hissediyorum.

Bu şekilde hazırladığınız videoları paylaşacak siteleri arama zahmetinden kurtulmuş olacaksınız.

Video Paylaşım Siteleri PR Değeri

Google Video

9

BrightCove

8

PhotoBucket

8

YouTube

9

DailyMotion

8

iFilm

8

Break

7

Blip.tv

7

GrindTV

7

Metacafe

7

Myspace

9

Vimeo

7

BuzzNet

6

LiveLeak

6

Stupidvideos

6

Flixya

6

GoFish

6

Kwego

7

Lulu

6

Pandora

6

Viddler

6

MyHeavy

6

PutFile

6

StupidVideos

6

Vmix

6

ZippyVideos

6

CastPost

5

Dotv

5

Famster

5

Gawkk

5

Tubetorial

5

MeraVideo

5

Porkolt

5

VideoWebTown

5

Vidmax

4

ClipMoon

4

MotorsportMad

4

ThatsHow

4

ClipChef

4

Her başlığın altında önemle belirttiğim gibi bu başlık altında da belirtmek istediğim şey; BİR GÜNDE BU SİTELERDEN BACKLİNK ALMAYA KALKMAYIN ZAMANA YAYIN.

0 comments
Please to comment

sign in

Username
Password
Remember Me


New to IM faceplate? join free!

Lost Password? click here